Ziua Națională a României a fost sărbătorită și la Târgoviște, un loc cu profunde reverberații istorice. În Piața Tricolorului, s-au adunat, în număr mare, oameni de toate vârstele. În alocuțiunile rostite, oficialitățile au subliniat însemnătatea acestei zile cu încărcătură istorică. După ceremonia oficială, publicul a putut să viziteze expoziția de tehnică militară, organizată pe Bulevardul Mircea cel Bătrân, care s-a dovedit a fi un punct de atracție pentru târgovișteni, mai ales pentru copii. Cu toții au fost încântați să vadă de aproape autospeciale, echipamente și vehicule ale structurilor din sistemul național de apărare, ordine publică și siguranță națională.







