Un incident grav a avut loc într-o unitate de învățământ din municipiul Târgoviște, acolo unde un elev în vârstă de 15 ani este cercetat pentru lovire sau alte violențe, după ce ar fi agresat un profesor în timpul orei.
Potrivit informațiilor furnizate de Poliția Municipiului Târgoviște, agresiunea a avut loc în data de 7 octombrie, în jurul orei 13:30. Tânărul ar fi pătruns într-o sală de clasă în care se desfășura o oră de curs, susținută de un cadru didactic în vârstă de 72 de ani, și l-ar fi agresat fizic, pe fondul unui conflict spontan.
Profesorul a fost transportat ulterior la spital pentru a primi îngrijiri medicale.
În urma cercetărilor efectuate sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgoviște, tânărul a fost reținut pentru 24 de ore, în cursul zilei de 9 octombrie, fiind cercetat penal pentru comiterea infracțiunii de lovire sau alte violențe.
Pe parcursul zilei de 10 octombrie, minorul urmează să fie prezentat magistraților, în vederea dispunerii unei măsuri preventive.
Polițiștii continuă cercetările, sub supravegherea procurorului de caz.
Notă: Reamintim că urmărirea penală este o etapă a procesului penal, iar orice persoană beneficiază de prezumpția de nevinovăție până la pronunțarea unei hotărâri definitive.








