Târgoviște a fost punct de atracție pentru cei 58 de participanți la Școala de Vară a Universității din București, dedicată limbii, culturii și civilizației românești. Tineri și profesori veniți din zeci de țări au vizitat principalele obiective istorice ale fostei capitale domnești, descoperind poveștile orașului și pagini esențiale din istoria României.







