Seceta pedologică accentuată înregistrată în anii trecuți și apariția dăunătorilor au afectat pădurile de rășinoase din zona montană, dar și pe cele de stejar din Dta. Decimarea pădurilor a condus la depășirea volumului de lemn stabilit pentru recoltare, după cum a precizat, în cadrul recentei ședințe a Colegiului Prefectural, reprezentantul Gărzii Forestiere Dâmbovița. Acesta a precizat, totodată, că au fost efectuate acțiuni pentru asigurarea integrității fondului forestier și a participat la acțiuni de control privind proveniența și comercializarea materialului lemnos.






