TÂRGOVIȘTE PE HARTA STONEHIDING ROMÂNIA! DESCOPERĂ PIETRELE PICTATE ASCUNSE ÎN FOSTA CAPITALĂ A ȚĂRII!

 Târgoviște – orașul cu cele mai multe pietre ascunse din România, în jocul internațional STONEHIDING. Inițiativa aparține videografului Eduard Stan.

O activitate creativă și inedită, populară în Europa, prinde contur și în România, cu Târgoviște în prim-plan. Este vorba despre STONEHIDING, un joc care combină pictura pe pietre, explorarea orașelor și conectarea dintre oameni. Iar inițiativa aparține videografului dâmbovițean Eduard Stan, cunoscut mai ales pentru proiectele video prin care promovează frumusețile locale din comuna sa natală, Ocnița.

Aventura a început cu o piatră găsită din întâmplare într-un loc turistic, pe care era pictată simpatica pisicuță Pusheen. Pe spatele pietrei se afla un cod și numele „Kamyki Poznań”. După o scurtă documentare, am aflat că acesta este un grup de Facebook din Polonia, unde am descoperit și activitatea numită Stonehiding. Aceasta este o activitate recreativă foarte distractivă, care implică atât imaginație și creativitate, cât și mișcare. Stonehiding-ul presupune fie pictarea și ascunderea unor pietre decorative, care sunt apoi înregistrate în aplicația Stonehiding, disponibilă pe Android și iOS, fie căutarea acestor pietre cu ajutorul aceleiași aplicații. Fiecare piatră ascunsă are un cod unic, iar aplicația permite urmărirea traseului pietrelor găsite sau mutate de alți participanți. În România, această activitate nu este încă foarte răspândită, majoritatea pietrelor ascunse fiind plasate de turiști străini, în special din Polonia sau Germania.”, povestește Eduard Stan.

Activitatea presupune pictarea și ascunderea unor pietre decorative, care apoi pot fi urmărite și găsite cu ajutorul aplicației Stonehiding, disponibilă gratuit. Fiecare piatră are un cod unic, iar aplicația îi urmărește traseul. Unele pietre „călătoresc” sute de kilometri, fiind mutate de la un turist la altul.

În România, conceptul este încă la început, iar Târgoviște deține în prezent aproape jumătate din toate pietrele ascunse din țară. Cele mai multe dintre ele au fost create de Eduard Stan prin proiectul „Comorile Cetății”. Au fost pictate 20 de pietre, din care 18 sunt deja ascunse în diverse zone ale orașului.

Pentru a sprijini dezvoltarea comunității de pasionați, Eduard Stan a lansat și grupul „Stonehiding Romania” pe Facebook, unde cei interesați pot posta, învăța și participa la acest hobby creativ.

Este o activitate care oferă bucuria creației, promovează locurile frumoase și creează legături între oameni, indiferent de vârstă”, explică inițiatorul.

Participanții au la dispoziție o hartă cu locurile din Târgoviște unde au fost ascunse aceste pietre.

 

Totodată, cei interesați au la dispoziție și o aplicația Stonehiding, pentru a fi ghidați mai ușor spre locurile unde au fost ascunse pietrele.

Târgoviște, cu farmecul său istoric și zonele de promenadă, devine astfel un spațiu ideal pentru această activitate – un joc de artă, aventură și descoperire care dă culoare orașului.